OFERTA PRZEDSZKOLA

Jesteśmy przedszkolem artystycznym. Naszym wychowankom przybliżamy sztukę poprzez różnorodne środki wyrazu. W świecie pełnym agresji wyzwalamy pozytywne nastawienie do otaczającej nas rzeczywistości poprzez dostępne formy oddziaływań, dostosowane do możliwości dzieci.

Przedszkole pracuje w oparciu o:

• Podstawę programową wychowania przedszkolnego dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego - tu
  • Program wychowania przedszkolnego Od przedszkolaka do pierwszaka autorstwa Iwony Brody - tu
  • Program wychowania przedszkolnego autorstwa Jolanty Kopały i Elżbiety Tokarskiej - tu

Nasi nauczyciele monitorują indywidualny rozwój każdego wychowanka w czasie systematycznych obserwacji, prowadzonych w celu zapewnienia najlepszych warunków do osiągnięcia sukcesów rozwojowych. Przedszkole bada gotowość do podjęcia nauki w szkole i, w zależności od wyników, prowadzi zajęcia wspomagające lub korygujące rozwój dziecka, a także udziela pomocy psychologiczno – pedagogicznej. Oferta zajęć prowadzonych w przedszkolu zapewnia realizację podstawy programowej, a także umożliwia rozwój zainteresowań i talentów dzieci. Wychowankowie naszego przedszkola objęci są opieką psychologa i logopedy. Stosowane przez naszą kadrę metody i formy pracy są oparte na metodyce wychowania przedszkolnego, zapewniają wychowankom atrakcyjny, twórczy i aktywny sposób na osiąganie sukcesów rozwojowych.

Katalog metod stosowanych w naszym przedszkolu:

• Metody czynne

samodzielnych doświadczeń

kierowania własną działalnością dziecka

zadań stawianych dziecku

ćwiczeń utrwalających

• Metody oglądowe

obserwacja i pokaz

osobisty przykład nauczyciela

udostępnianie sztuki (dzieła plastyczne, przedstawienia teatralne, ilustrowane artystycznie utwory literackie, koncerty muzyczne)

• Metody słowne

rozmowy

opowiadania

zagadki

objaśnienia i instrukcje

sposoby społecznego porozumiewania się

metody żywego słowa

Nasi nauczyciele codzienną praktykę pedagogiczną wzbogacają o nowatorskie rozwiązania metodyczne m.in.:

• twórcze metody aktywności ruchowej: C. Orffa, R. Labana, A. i M. Kniessów,
  • Metodę Ruchu RozwijającegoW. Sherborne,
  • Metodę Dobrego StartuM. Bogdanowicz,
  • metodykę nauczania matematyki wg E. Gruszczyk- Kolczyńskiej i E. Zielińskiej,
  • aktywne słuchanie muzyki B. Strauss

W naszym przedszkolu tradycyjnie organizowane są imprezy i uroczystości:

• Pasowanie na Przedszkolaka
  • Koncert pieśni patriotycznych
  • muzyczne Spotkanie ze Św. Mikołajem
  • Jasełkadla Babci i Dziadka
  • rodzinne kolędowanie
  • Powitanie Wiosny
  • Święto Rodziny

Organizujemy wycieczki, m. in. do:

• Teatru Groteska
  • Muzeum Narodowego (różne oddziały)
  • Muzeum Inżynierii Miejskiej
  • Zamku Królewskiego na Wawelu
  • Jednostki Wojskowej w Balicach
  • Straży Pożarnej i na Policję
  • Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków Airport w Balicach

Nasi wychowankowie mają okazję brać udział w spotkaniach z ciekawymi ludźmi, np. z:

• autorami książek dla dzieci
  • aktorem Teatru Groteska
  • Jaśkiem Melą
  • pilotem samolotów pasażerskich
  • pracownikiem CERNu
  • osobami wykonującymi ciekawe zawody (policjant, lekarz, nurek, ratownik GOPR itp.)

Współpracujemy z wieloma instytucjami kulturalnymi m.in.:

• Pracownią Ceramiki Artystycznej
  • Muzeum Narodowym